oleje do pilarek

Dlaczego tak ważne są dobrej klasy oleje do pilarek: producent wyjaśnia!

Olej to olej – usłyszymy z ust niejednego „specjalisty” w wycince lasów. Owszem, oleje do maszyn leśnych posiadają pewne podobieństwa, ale wchodząc głębiej w parametry techniczne, trudno stawiać znak równości pomiędzy olejami silnikowymi, olejami do maszyn hydraulicznych czy olejami do pilarek. Postanowiliśmy dzisiaj rzucić nieco światła na podstawowe właściwości olejów biodegradowalnych do pilarek, by udowodnić, że dobrej klasy produkt daje olbrzymie korzyści!

Jakie zadanie mają oleje do pilarek?

Oleje i smary mają za zadanie zmniejszać tarcie. W przypadku pił łańcuchowych chodzi o zabezpieczenie łańcucha i prowadnicy przed przegrzaniem, uszkodzeniem (zerwaniem łańcucha) i innymi szkodliwymi następstwami złej eksploatacji. Oleje biodegradowalne do pilarek działają równie skutecznie, a nawet lepiej niż oleje mineralne, które do niedawna były jedynymi na rynku. Dzisiaj, co jest wielką korzyścią dla ekosystemów leśnych, przy wycince korzysta się już chętnie i przede wszystkim świadomie, z ekologicznych olejów do pilarek. Zapewniają one równie dobre parametry pracy, w tym lepkość oraz zakres temperatur roboczych, a w swojej formule nierzadko posiadają substancje uszlachetniające, przykładem oleje biodegradowalne do pilarek marki VEGATOL.

Dobrej jakości oleje do pilarek – jakie korzyści?

Dobrze dobrany olej do pilarki to same korzyści dla pił łańcuchowych. Zmniejsza się przede wszystkim ryzyko zerwania łańcucha oraz całkowitego uszkodzenia tego narzędzia, np. poprzez awarię prowadnicy. Ekologiczne oleje do pilarek zapobiegają zatykaniu, a także utrzymują piłę w czystości – olej do pilarek tworzy swoistą warstwę ochronną na powierzchni pił. Żywotność łańcucha jest przez to znacząco wyższa.

Jednym z ważnych aspektów przy wycince jest kwestia ekonomiczna. Oleje biodegradowalne do pilarek, które doskonale przylegają do łańcucha i prowadnicy, powodują mniejszą skalę wycieku. Wystarczy wyobrazić sobie, jak przy dużej częstotliwości obrotów olej do pilarek jest rozchlapywany po okolicy. Im lepsza lepkość tym mniej go ubywa, a przez to rzadziej trzeba uzupełniać zbiornik i ponosić koszty nieefektywnej eksploatacji. Czy można zatem powiedzieć, że ekologiczne oleje do pilarek to rozwiązanie oszczędne? Zdecydowanie tak.

Producent olejów do pilarek radzi: wybierajcie produkty EKO!

Firma VEGATOL, jedna z wiodących marek na polskim rynku olejów do maszyn leśnych, stawia kwestie środowiskowe na pierwszym miejscu. To dobry znak w kontekście zmian na polskim rynku materiałów przemysłowych – aspekt ekologiczny i zrównoważony rozwój przestały być tylko szumnymi hasłami medialnymi i przeradzają się w konkretne działania.

Ekologiczne oleje do pilarek są efektem działań, które mają zahamować migrowanie milionów litrów olejów w naszym ekosystemie. Wycieki z maszyn leśnych oraz rozchlapywanie olejów do pilarek w trakcie wycinki to istotny problem środowiskowy. Nie da się dziś prowadzić prac z całkowitym pominięciem problemy wycieków, dlatego trzeba szukać takich rozwiązań, które zminimalizują degradujący efekt tychże prac. Oleje biodegradowalne do pilarek znikają ze środowiska prawie w całości w czasie około miesiąca. To wielka różnica pomiędzy tymi produktami, a olejami mineralnymi.