olej ekologiczny

Jaki olej do pilarki jest najmniej szkodliwy dla środowiska?

Wycinka drzew w lasach, parkach i ogrodach to temat istotny nie tylko ze względu na usuwanie samych roślin. W praktyce dostrzega się jeszcze jeden kłopotliwy aspekt – emisję olejów do pilarek do środowiska. Oleje do maszyn leśnych niestety dostają się do środowiska poprzez rozmaite wycieki, skąd mają otwartą drogę by migrować i powodować szkody. Rodzi się zatem pytanie, jaki olej do piły łańcuchowej jest najmniej szkodliwy dla ekosystemu leśnego?

Oleje biodegradowalne do pilarek – ratunek dla lasów czy trik sprzedażowy producentów?

Wszystko co EKO jest dzisiaj na czasie i w cenie. Ekologiczna żywność czy kosmetyki trafiają do przeciętnego konsumenta właśnie dlatego, że w teorii nie szkodzą środowisku. Nie można całkowicie wykluczyć negatywnego oddziaływania takich produktów, trzeba rozpatrywać choćby opakowanie, które trafi do środowiska i musi zostać w jakiś sposób unieszkodliwione. Na fali popularności EKO wyrosły także ekologiczne oleje do pilarek. Rodzi się naturalne pytanie: czy to marketingowa wydmuszka, czy realnie potrzebny na rynku produkt?

Oleje biodegradowalne do pilarek zostały opracowane na bazie oleju rzepakowego. Oleje roślinne mają naturalną zdolność do rozkładania się w środowisku, a zatem ich ewentualny wyciek z maszyny nie staje się tak groźny, jak w przypadku wycieku oleju mineralnego. Obserwując pracę pił łańcuchowej możemy zapytać: o jaki wyciek chodzi? O te kilka kropel, które spadną z łańcucha? W skali makro, oleje do pilarek stanowią 7 milionów litrów wycieku rocznie. Tyle wysokolepkiej, syntetycznej cieczy dostaje się do ściółki, skąd spływa do wód podziemnych i dalej, po całym ekosystemie.

Oleje ekologiczne do pilarek – jak realnie wygląda ich degradacja w środowisku?

Skuteczności biodegradacji olejów do pilarek nie można oceniać w systemie zero jedynkowym. Prawdą jest jednak, że teoretyczna kropla oleju do piły łańcuchowej, która trafi na ściółkę leśną, rozkłada się w ciągu miesiąca w 80-90%. Pozostałą część stanowią dodatki uszlachetniające i mineralne, jakie są częścią formuły, z której producent olejów do pilarek nie może zrezygnować, ze względu na utrzymanie wysokich parametrów: wskaźnika lepkości, temperatury płynięcia czy ochrony przeciwkorozyjnej. To jednak wciąż olbrzymia ilość olejów do pilarek, które samoistnie znikają ze środowiska.

Jaki olej do smarowania łańcucha wybrać?

Ze względu na formułę oleju biodegradowalnego do pilarki, polecamy zapoznać się z ofertą serii V-Green BIO i V-Green EKO. Firma Vegatol opracowała oleje ekologiczne do pilarek, które pod względem parametrów pracy nie ustępują w niczym klasycznym środkom zabezpieczającym prowadnicę łańcucha. Korzystna cena oleju do pilarek oraz możliwość zamawiania produktów w bardzo zróżnicowanych ilościach (od 1 L do 200 L) to dwie główne zalety. Dla profesjonalistów ważna będzie także informacja, że oleje biodegradowalne do pilarek VEGATOL są zgodne z normą OECD 301, która potwierdza ich poziom nietoksyczności.