Jaki olej do smarowania łańcucha? Vegatol to najlepsze rozwiązanie!

Piła łańcuchowa to maszyna, która jest mocno obciążona w trakcie pracy – awarie najczęściej dotyczą mechanizmu prowadnicy łańcucha. Odpowiednio dobrane oleje do pilarek mogą znacząco wydłużyć żywotność urządzenia, jednocześnie zapewniając minimalny, negatywny wpływ na środowisko naturalne. Z oferty, jaką oferuje typowa hurtownia olejów do pilarek, skłaniamy się ku rozwiązaniom EKO. Na pierwszy plan wysuwa się polski producent olejów biodegradowalnych – firma VEGATOL.

 

Jaki olej do piły łańcuchowej?

Musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, nim zaczniemy porównywać dostępne na rynku produkty. Po pierwsze: jaką rolę w pracy maszyny leśnej odrywają oleje do pilarek. Producent powinien podać do wiadomości kilka wskaźników. Przede wszystkim współczynnik lepkości – im bardziej lepki jest olej biodegradowalny do pilarek, tym lepszą warstwę ochronną tworzy na powierzchni łańcucha.

Oleje ekologiczne do pilarek posiadają formułę zbliżoną do klasycznych olejów mineralnych, mimo że produkowane są zwykle w oparciu o oleje roślinne. Korzystny współczynnik lepkości idzie tutaj w parze z wysokim spektrum temperatur, przy którym maszyna może bez przeszkód pracować. Zastanawiając się jaki olej do pilarki będzie najkorzystniejszy, kierujmy się zgodnością z normą jakościową OECD 301. Oznaczenie to wskazuje na fakt, że producent olejów do pilarek spełnia wysokie standardy techniczne i środowiskowe.

 

Oleje biodegradowalne do pilarek – ochrona mechaniczna i termiczna

Cienka warstwa lepkiego oleju do pilarek ma za zadanie trwale i precyzyjnie pokryć każde ogniwo łańcucha. Dopiero wówczas stanowi zwartą ochronę mechaniczną, zapobiegając przed zerwaniem się lub zacięciem kluczowego elementu piły łańcuchowej. Układ prowadnicy chroniony jest także termicznie – oleje ekologiczne do pilarek mają za zadanie zmniejszyć tarcie, które skutkuje nadmierną emisją ciepła i może prowadzić do przedwczesnego zużycia piły łańcuchowej lub samego łańcucha.

Producent olejów biodegradowalnych VEGATOL – dlaczego warto stawiać na EKO?

Porównując wysokiej klasy oleje do maszyn leśnych warto wytoczyć dodatkowy argument w postaci ochrony środowiska. Otóż łańcuch pokryty olejem w trakcie wycinki zostaje dosłownie rozchlapywany po ściółce leśnej. Szacuje się, że rocznie do lasów w ten sposób wylewanych jest kilka milionów litrów olejów do pilarek. Warto zatem stosować oleje biodegradowalne, które nie będą migrować w środowisku, trwale je zanieczyszczając, ale samoistnie zostaną z niego usunięte.

Firma VEGATOL, w trosce o środowisko naturalne, opracowała formułę oleju biodegradowalnego do pił łańcuchowych, który rozkłada się w środowisku niemal całkowicie w czasie około 30 dni. To olbrzymia zaleta – szkodliwe substancje, zawarte w standardowych olejach mineralnych mają zdolność do migrowania w wodach podpowierzchniowych, skąd trafiają do rzek i jezior, a następnie do żyjących tam organizmów. Kropla oleju do pilarek podlega więc bioakumulacji, czyli odkładaniu się w tkankach miękkich organizmów żywych – na końcu tego łańcucha jesteśmy my, ludzie. Zatem kupując oleje do maszyn leśnych stawiajmy na rozwiązania bezpieczne i ekologiczne – w trosce o środowisko, z którym ludzkość obchodzi się bardzo surowo.