oleje biodegradowalne

Jakie cechy powinien mieć dobry biodegradowalny olej do pilarek ?

Wycieki oleju do pilarek to gorący problem ekologiczny. Wydostające się do środowiska substancje to nic innego jak oleje chłodzące i smarne, a także, choć w mniejszej części, oleje hydrauliczne. Maszyny leśne muszą jednak pracować należycie, nie ma więc możliwości całkowitego zrezygnowania z olejów. Producenci olejów ekologicznych do pilarek stworzyli ciekawy, biodegradowalny produkt, który ma sporą szansę wyeliminować powstały problem.

 

Cechy jakościowego oleju biodegradowalnego do pilarek

Słowo „problem” nie jest nadużyciem – każdego roku w wyniku wycieku olejów do pilarek do środowiska dostaje się 7 milionów litrów tej substancji, wszystko to w lasach. Oleje biodegradowalne również będą dostawały się na zewnątrz, warunkuje to poniekąd praca mechanizmu łańcuchowego, który musi być stale chłodzony i dynamicznie owo chłodziwo wyrzuca przed siebie. Dobry olej biodegradowalny do pilarek powinien być stworzony na bazie oleju rzepakowego. Roślinne pochodzenie oleju jest szalenie ważne – jak podają producenci olejów do pilarek, gwarantuje to, że sam produkt zostanie całkowicie rozłożony w ciągu 28 dni od wycieku.

Nie wystarczy jednak zwykły olej roślinny, z jakim spotykamy się każdego dnia. Oleje ekologiczne do pilarek muszą cechować się tym, że są hydrofobowe, mają działanie antykorozyjne oraz są całkowicie nietoksyczne w połączeniu z występującymi w naturze związkami. Temat stosowania biodegradowalnych olejów do pilarek jest stosunkowo świeży – decyzja dyrektora lasów państwowych, która niejako narzuca wykonawcom stosowanie tego typu środków, miała miejsce w 2016 r.

 

Jakie parametry techniczne olejów biodegradowalnych są najważniejsze?

Jak każdy płyn przemysłowy, oleje do pilarek charakteryzują się kilkoma podstawowymi parametrami. To one wyróżniają najlepszych producentów olejów biodegradowalnych na rynku. Mowa tutaj o lepkości kinematycznej oraz wskaźniku lepkości, które bezpośrednio wpływają na tarcie oraz na niezawodność pracy pilarki. Istotnym parametrem jest także temperatura płynięcia oraz takie wskaźniki jak zawartość dodatków przeciwutleniających lub antykorozyjnych.

Dobry olej biodegradowalny posiada temperaturę płynięcia około 20 stopni Celsjusza. Wskaźnik lepkości przy tej temperaturze powinien oscylować w granicach 150. Oczywiście wizytując w hurtowni olejów do pilarek trudno o egzaminowanie sprzedawcy i sprawdzanie dokładności tych parametrów. Dowodem na jakość oleju biodegradowalnego do pilarki jest certyfikat. Aktualnie obowiązujący certyfikat to OECD 301B. Warto zaznaczyć, że certyfikaty CEC, które jeszcze jakiś czas temu obowiązywały, są przy dzisiejszych przepisach nieaktualne. W ten sposób możemy wyselekcjonować producenta oleju ekologicznego, który produkuje go zgodnie z aktualnym prawem.