biodegradowalne oleje do pilarek

Oleje biodegradowalne do pilarek – najważniejsze parametry

Zakupy materiałów przemysłowych, takich jak oleje i smary, wymaga podstawowej wiedzy o parametrach technicznych. Informacje te pozwolą operatorowi piły łańcuchowej optymalnie dobrać olej ekologiczny do swoich potrzeb, a w niektórych przypadkach także zaoszczędzić. Istnieje kilka podstawowych wskaźników, które podaje każdy producent olejów biodegradowalnych. Postanowiliśmy zebrać je dla was i krótko omówić. Po tej lekturze z całą pewnością oleje do pilarek nie będą już produktem uciążliwym w zakupie.

 

Biodegradowalność

Oleje biodegradowalne do pilarek posiadają tę zaletę, że ich formuła pozwala w znacznym stopniu na biodegradację. To istotna kwestia, gdyż wycieki olejów w polskich lasach sięgają milionów litrów rocznie. Im większy procent wycieków samoistnie zostanie zneutralizowany w ściółce leśnej, tym mniejsze zagrożenie katastrofy ekologicznej.

Oleje biodegradowalne do pilarek można badać pod kątem biodegradowalności dwiema metodami: CEC L-33-A-94 oraz OECD 301F. W obu przypadkach wskaźnik ten podaje się w procentach. Zwykle wartości biodegradowalności z pierwszej metody są nieco wyższe niż w przypadku OECD. Rozkład oleju do pilarek po wycieku trwa około miesiąca. Najczęściej spotkamy się z tym, że producent olejów biodegradowalnych podaje ten wskaźnik w zakresie od 60 do 90 %.

Zobacz również: biodegradowalne oleje silnikowe

Lepkość kinematyczna i wskaźnik lepkości

Aby olej do pilarek można było nazwać wydajnym i ekonomicznym musi spełniać dwie zasadnicze funkcje: z jednej strony chronić mechanizm piły łańcuchowej, z drugiej zaś mieć taką konsystencję, aby możliwie najmniej smaru odrywało się od piły i lądowało na ściółce leśnej (aspekt ekonomiczny, ze względu na rzadsze uzupełnianie zbiornika oleju).

Wskaźnik lepkości to dobry miernik techniczny olejów biodegradowalnych do pilarek. Wysoka lepkość zapewnia odpowiednią ochronę ogniw łańcucha i spójność, czyli niewielką stratę oleju w trakcie wycinki. Optymalny wskaźnik lepkości to około 250. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników – dodatkową informacją, jaką powinien podać producent olejów do pilarek jest lepkość kinematyczna, podawana w mm2/s dla konkretnej temperatury, np. 40 st. C. W standardowych zakupach wystarczy nam informacja o lepkości, którą w razie potrzeby można skonsultować w sklepie lub u dystrybutora.

 

Skrajne temperatury pracy

Innym ważnym dla nas wskaźnikiem powinna być temperatura płynięcia oraz temperatura zapłonu. W spektrum temperatur roboczych są to dwie skrajne temperatury, podawane w stopniach Celsjusza. Dla operatora to cenna informacja, gdyż może decydować o warunkach pracy na zewnątrz, a także o tym, czy oleje biodegradowalne do pilarek nadają się do danego tupu maszyny. Standardowo oleje ekologiczne do pilarek posiadają temperaturę płynięcia na poziomie około – 30 st. C, oraz temperaturę zapłonu ok. 250 st. C.