pilarka stihl

Oleje do pilarek, a wydłużenie życia łańcucha?

Wydajność pił łańcuchowych jest tematem wielu debat na forach internetowych oraz na spotkaniach branżowych. Wielokrotnie porównuje się producentów pilarek, szukając tych niuansów w konstrukcji, które decydują o bezawaryjności, efektywności itp. Zgodzimy się z wieloma konstruktywnymi komentarzami dotyczącymi budowy tych narzędzi, warto jednak spojrzeć jeszcze na aspekt czysto eksploatacyjny – czyli jak oleje do pilarek wypływają na żywotność łańcucha?

 

Oleje biodegradowalne do pilarek w prawidłowej eksploatacji maszyn leśnych

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że to właśnie substancje smarne decydują o żywotności i bezawaryjności tak prowadnicy, jak i łańcucha. Są zabezpieczeniem kluczowym – chodzi przecież o tarcie, którego efektem jest wysoka temperatura, tak szkodliwa dla ogniw łańcucha, a także warunki sprzyjające korozji. Pierwszym błędem jest więc upatrywanie problemów w pile łańcuchowej i zrzucanie winy za jej awaryjność tylko na felerne wykonanie, podczas gdy jednocześnie stosowało się oleje, które nie były przeznaczone do smarowania łańcucha, lub co gorsza przepracowane oleje hydrauliczne do maszyn leśnych.

Oleje do pilarek jako substancje smarne, same w sobie nie są uniwersalne. Cechują je bardzo zróżnicowane parametry fizyko-chemiczne, akurat oleje biodegradowalne do pilarek VEGATOL to doskonały przykład na to, jak skrupulatnie dobrana formuła przekłada się na wysoką wydajność pił łańcuchowych. Jeśli wybierzemy tani olej mineralny, lub (o czym przyszło nam czytać w niektórych grupach dyskusyjnych), stary przepracowany olej hydrauliczny, to nie możemy liczyć na długą żywotność łańcucha czy prowadnicy. Zobacz również ekologiczne oleje hydrauliczne.

Oleje ekologiczne do pilarek – producent zwraca uwagę na lepkość oraz zakres temperatur

Podstawowe parametry, które są sprzężone z żywotnością łańcucha, to wskaźniki lepkości. Olej do piły łańcuchowej musi być lepki z kilku przyczyn. Po pierwsze zwarta warstwa ochronna zapobiega tarciu i chroni ogniwa łańcucha w newralgicznych dla niego miejscach dodatkowymi siłami spójności. Lepkość nie pozostaje też bez znaczenia w kwestii strat oleju. Produkty VEGATOL, czyli oleje biodegradowalne do pilarek, powstały z myślą o środowisku naturalnym i mają zapobiec szkodliwej migracji i bioakumulacji wycieków. Zależy nam też na tym, aby nieuniknionych wycieków było możliwie najmniej, bo proces biodegradacji nie jest całkowity (choć sprawność jest wciąż wysoka i sięga 80%).

Oleje do pilarek o właściwej lepkości zwyczajnie rzadziej wymagają uzupełnienia, to, patrząc czysto praktycznie, mniej przerw w pracy. Kieszeń także jest pełniejsza – wydajnego oleju do pilarek nie trzeba kupować tak często, jak olejów mineralnych kiepskiej jakości. To czasem pozorna oszczędność – tanie oleje do pilarek generują takie straty, że ich uzupełnianie jest o wiele częstsze, a co za tym idzie w ogólnej skali pojawia się konieczność częstych zakupów.