Oleje biodegradowalne do pilarek Vegatol. Odpowiedź na problem zanieczyszczeń

Choć dla amatorów kwestia wycieku olejów do pilarek jest rzeczą z pozoru zupełnie niegroźną, to praktycy, specjalizujący się w wycince lasu znają problem od podszewki. Oleje do maszyn leśnych, które umożliwiają pracę mechanizmów łańcuchowych mają jedną, zasadniczą wadę – olej rozpryskiwany jest przez ostrze i stale zanieczyszcza lasy. Nawet od 5 do 10 mln litrów oleju może wydostawać się do ekosystemu leśnego w skali roku. Polski producent olejów biodegradowalnych do pilarek – firma Vegatol – posiada w swojej ofercie ciekawe rozwiązanie tego problemu.

 

Dlaczego olej do pilarek powinien być biodegradowalny?

Krótkie słowo wstępu – oleje ekologiczne firmy Vegatol to nie propozycja dla fanatyków „eko”. Zastosowanie biodegradowalnych olejów do pilarek ma swoje uzasadnienie. Rozchlapujący się i wyciekający tradycyjny olej chłodzący migruje w środowisku, negatywnie na nie oddziałując. Dostarczając miliony litrów oleju do ekosystemu leśnego znacząco mu szkodzimy. Zastąpienie go olejem biodegradowalnym, na bazie oleju roślinnego, spowoduje, że nieunikniony wyciek zostanie prawie całkowicie rozłożony w czasie do 28 dni (czas ten zależy od indywidualnych warunków w miejscu wycieku).

 

Dodatki uszlachetniające w ekologicznych olejach do pilarek

Jakościowe, certyfikowane oleje biodegradowalne Vegatol wyróżniają się zawartością cennych dodatków uszlachetniających. Substancje te nie wpływają na ekologiczny aspekt samego produktu, a znacznie poprawiają takie parametry jak lepkość czy zdolności antykorozyjne. Maszyny leśne, w tym w szczególności pilarki, które są eksploatowane z wykorzystaniem ekologicznych olejów mają wydłużoną żywotność i zmniejszoną awaryjność. Szczególnej ochronie przez cały czas pracy pilarki podlegają newralgiczne elementy: prowadnica oraz łańcuch. Warto dodać, że stale udoskonalana formuła olejów do pilarek z oferty Vegatol, spełnia wymogi certyfikacyjne OECD 301B.

 

Kary za niestosowanie olejów biodegradowalnych

Trzeba mieć świadomość, że przy obecnych przepisach stosowanie szkodliwych olejów do pilarek jest karalne. Wymagania dyrektora generalnego lasów państwowych pozwalają już na etapie prowadzenia postępowania przetargowego odsiać tych wykonawców, którzy nie stosują w swoich maszynach olejów ekologicznych. Jednakowo każde odstępstwo od założeń już na etapie realizacji przetargu, czyli niezastosowanie oleju biodegradowalnego do pilarek, skutkuje jednorazową karą w wysokości 2 000 zł. Dodatkowej karze podlega niezastosowanie maty sorbcyjnej w miejscu wymiany oleju hydraulicznego. Jest to mandat w wysokości 100 zł.