olej do pilarki

Porównanie olejów mineralnych i olejów biodegradowalnych do pilarek

Jeszcze do niedawna standardem przy wycince lasów było stosowanie olejów mineralnych, które produkowane są w procesie rafinacji ropy naftowej. Produkty te, mimo niewątpliwych korzyści technicznych, posiadają w składzie szkodliwe węglowodory. Alternatywą są oleje biodegradowalne do pilarek – produkty EKO, których formuła oparta jest na olejach roślinnych. Oleje ekologiczne do pilarek to szansa dla środowiska naturalnego. Jednak co z aspektem funkcjonalnym? Oto krótkie porównanie obydwu wariantów.

Lepkość kinematyczna

Warto na wstępie zaznaczyć, że oleje biodegradowalne do pilarek na bazie olejów roślinnych będą wykazywać wyższą gęstość niż oleje mineralne. W samej eksploatacji przekłada się to na łatwiejsze uzupełnianie zbiornika na olej. Istotna różnica pojawia się, gdy zaobserwujemy wielkość lepkości kinematycznej w temperaturze 20, 40 i 100 stopni Celsjusza. O ile w temperaturze pokojowej oleje ekologiczne do pilarek wykazują dwukrotnie gorsze wyniki lepkości kinematycznej, to przy 100 stopniach lepkość ta dla olejów biodegradowalnych do pilarek jest już wyraźnie wyższa. To cenna informacja, gdyż oleje do pilarek pracują w zbliżonych warunkach – elementy piły łańcuchowej nagrzewają się.

Temperatury robocze

Porównując temperatury płynięcia oraz temperatury zapłonu można stwierdzić, że zarówno oleje ekologiczne do pilarek jak i ich mineralne odpowiedniki wykazują zbliżone wartości.

Kwasowość i zasadowość

Oleje roślinne posiadają w składzie naturalnie występujące kwasy tłuszczowe oraz związki alkaliczne. Jest to znacznie wyższa liczba, niż w przypadku olejów mineralnych. Dlatego każdy producent olejów biodegradowalnych musi zadbać o odpowiednią obróbkę oraz dopasowanie formuły do wymagań technicznych. W innym wypadku będzie dochodzić do utleniania się wspomnianych związków i tworzenia szkodliwych dla piły łańcuchowej laków. Oleje roślinne mają także niższą zawartość wody.

Podsumowanie

Oleje biodegradowalne do pilarek to solidna alternatywa dla olejów mineralnych. Do wiodącej zalety, jaką jest mniejsza szkodliwość dla środowiska naturalnego, możemy dodać korzystny wskaźnik lepkości kinematycznej w 100 stopniach Celsjusza oraz optymalne, skrajne temperatury pracy (płynięcia oraz zapłonu). Oleje ekologiczne do pilarek produkowane na bazie oleju rzepakowego to aktualnie najlepszy wybór przy wycince drzew – gwarantuje ekologiczną, ekonomiczną oraz efektywną pracę w różnych warunkach atmosferycznych.