oleje biodegradowalne

Oleje biodegradowalne do pilarek: dlaczego NIE WARTO zastępować ich olejem silnikowym?

Kwestia związana z wykorzystaniem olejów silnikowych w piłach łańcuchowych przewija się w branży maszyn leśnych przez lata. Są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tego procederu – jedni kierują się intuicją i doświadczeniami, inni sięgają po argumenty bardziej techniczne. O tym, dlaczego oleje biodegradowalne do pilarek są lepsze dla tych urządzeń oraz jakie szkody może wyrządzić stosowanie olejów silnikowych, opowiedział nam ekspert w branży olejowej z serwisu vegatol.com.

Olej ekologiczny do pilarki czy olej silnikowy z recyklingu?

Tańsze, łatwo dostępne i z pozoru bardziej wydajne oleje silnikowe od lat wlewane są jako produkt do smarowania łańcucha. W pewnym stopniu zmniejszają tarcie i umożliwiają pracę piły łańcuchowej. Ale jakim kosztem? Przede wszystkim lepkość takich olejów nie jest zbliżona do tego, co w swojej formule mają oleje ekologiczne do pilarek. Słabe przyleganie powoduje rozchlapywanie oleju z ostrza piły w środowisko leśne, a to generuje szkody ekologiczne.

Przepracowany olej silnikowy posiada w sobie mikro drobinki stali – podczas intensywnej pracy piły łańcuchowej, przy zetknięciu się z łańcuchem i prowadnicą, takie zanieczyszczenie oleju do pilarek działa dosłownie jak ścierniwo. W efekcie może to prowadzić do całkowitej awarii piły łańcuchowej i konieczności wymiany urządzenia na nowe.

Oleje do pilarek: producent punktuje stare oleje silnikowe

Przechodząc dalej, warto wypunktować w czym oleje silnikowe są zwyczajnie gorsze od olejów ekologicznych do pilarek. Wystarczy wyliczyć szereg parametrów technicznych zawartych w formule tych smarów, żeby dostrzec zalety produktów dedykowanych dla pił łańcuchowych. Po pierwsze to wskaźnik lepkości – lepiej przylegający do pilarki olej chroni łańcuch przed zerwaniem, ogranicza ubytki oleju wskutek wycieków i minimalizuje tarcie. Formuła nowoczesnych olejów, jak te dostępne w vegatol.com, pozwala na pracę w skrajnych warunkach niskich i wysokich temperatur – to bardzo ważne przy wycince.

Oleje biodegradowalne do pilarek VEGATOL posiadają ponadto dodatki uszlachetniające, które powodują ekstra ochronę przed korozją i utlenianiem. Taki dopracowana formuła gwarantuje świetne wyniki w długotrwałym użytkowaniu – piły łańcuchowe pracują bezawaryjnie i zdecydowanie wolniej się zużywają. To olbrzymia zaleta, ale także główna różnica, która dzieli przepracowane oleje silnikowe, a dedykowane oleje do pilarek. Z pozoru tanie i łatwo dostępne rozwiązanie, może narobić nam o wiele bardziej kosztownych szkód.

Oleje biodegradowalne do pilarek: ekologia na pierwszym miejscu?

To pytanie retoryczne, odpowiedź zawsze jest taka sama: TAK. Aspekty środowiskowe nie są już dzisiaj PR’owym dodatkiem do produktów przemysłowych, ale jedną z najważniejszych kwestii, które bierze się pod uwagę przy projektowaniu formuły. Oleje ekologiczne do pilarek VETGATOL oparte są w większości na olejach roślinnych – mają zapewniać możliwie największy stopień biodegradowalności, a przez to minimalizować szkodliwe skutki wycinki w lasach, parkach i ogrodach. Nawet do 7 milionów litrów oleju rocznie wycieka z maszyn leśnych do tamtejszych ekosystemów – dzięki ekologicznym olejom do pilarek nawet około 70% tej liczby może ulec biodegradacji. Trzeba jednak skutecznie wyeliminować z obiegu niskiej jakości oleje silnikowe i oleje mineralne…